|
Кількість
|
Вартість
|
||
|
|
|||
|
|
|||
AMD Ryzen 7 9700X — вісім ядер Zen 5 із теплопакетом 65 Вт
AMD Ryzen 7 9700X (100-000001404) — це «золота середина» лінійки Ryzen 9000: достатньо потужний для будь-якої сучасної гри й вимогливої роботи, але без надмірного тепловиділення та без необхідності в дорогому охолодженні.
Процесор побудований на архітектурі Zen 5 за 4-нанометровим техпроцесом TSMC (кодова назва Granite Ridge). Конфігурація: 8 ядер і 16 потоків, базова частота 3,8 ГГц, максимальний Boost — до 5,5 ГГц, сумарний обсяг кеш-пам'яті — 40 МБ (8 МБ L2 + 32 МБ L3). Множник розблоковано.
65 Вт — і що з цим робити
Це найцікавіша особливість моделі, і в ній є нюанс, про який варто знати заздалегідь.
Чому низький теплопакет — це перевага
TDP 65 Вт для восьмиядерного процесора з частотою 5,5 ГГц — показник дуже скромний. На практиці це означає:
- тихий комп'ютер — вентилятори кулера не працюють на максимумі;
- економія на охолодженні — вистачить якісної башти середнього класу, дорога СРО не потрібна;
- менше навантаження на блок живлення та нижчі рахунки за електрику;
- робота в компактних корпусах без перегріву.
Режим 105 Вт: безкоштовний приріст продуктивності
Після виходу процесора AMD випустила оновлення мікрокоду (AGESA), яке додало можливість перевести 9700X у режим підвищеного теплопакета — 105 Вт. Вмикається це в BIOS материнської плати, доплачувати ні за що не потрібно.
Що це дає: у багатопотокових навантаженнях — рендерингу, кодуванні відео, компіляції — процесор довше утримує високі частоти й видає відчутно кращий результат. В іграх різниця мінімальна, бо там 65 Вт і так не є обмеженням.
Практична рекомендація: якщо ви граєте — залишайте 65 Вт і насолоджуйтеся тишею. Якщо працюєте з відео чи 3D — увімкніть 105 Вт, але подбайте про належне охолодження. Оновіть BIOS до актуальної версії, щоб опція була доступна.
Zen 5: що змінилося порівняно з попереднім поколінням
Продуктивність на такт
Zen 5 приніс приблизно 16% приросту IPC — це продуктивність на одному такті частоти. Простими словами: навіть на однаковій частоті новий процесор рахує швидше за попередника. Найбільше це відчувається в іграх, залежних від одного потоку, і в застосунках, які погано розпаралелюються.
AVX-512 повної розрядності
Це головна технічна перевага Zen 5, про яку рідко пишуть у магазинах. Попереднє покоління виконувало інструкції AVX-512 «в два проходи» по 256 біт, а Zen 5 має повноцінний 512-бітний тракт обробки.
Де це реально працює:
- локальні нейромережі та ШІ-інференс — прискорення в рази у частині сценаріїв;
- кодування та обробка відео;
- емуляція консолей (наприклад, RPCS3) — один із найпоказовіших прикладів приросту;
- наукові й криптографічні обчислення.
Intel у споживчому сегменті підтримку AVX-512 наразі не пропонує, тож для цих задач вибір фактично однозначний.
Precision Boost 2 і Curve Optimizer
Процесор автоматично підбирає максимальну частоту залежно від температури, навантаження й енергоспоживання. Curve Optimizer дозволяє знизити напругу без втрати частоти — так званий андервольтинг. На практиці це дає нижчі температури й тихішу роботу без жодних компромісів у швидкості. Множник розблоковано, тож класичний ручний розгін теж доступний.
Платформа AM5: інвестиція на роки
Це аргумент, який часто виявляється вирішальним.
Довгий цикл підтримки
AMD публічно зобов'язалася підтримувати сокет AM5 щонайменше до 2027 року — і історія попередньої платформи AM4 показує, що компанія такі обіцянки виконує: AM4 прожив з 2016 по 2022 рік і отримав п'ять поколінь процесорів.
Практичний висновок: купуючи материнську плату під 9700X сьогодні, ви з високою ймовірністю зможете оновити тільки процесор через 2–3 роки, зберігши плату, пам'ять і корпус.
Сумісні чипсети
Процесор працює з материнськими платами на чипсетах A620, B650, B650E, X670, X670E, B840, B850, X870, X870E. Для більшості збірок оптимальний варіант — B650 або B850: вони дають повний функціонал за адекватні гроші. Перед встановленням оновіть BIOS до версії з підтримкою серії 9000 — на старіших платах це обов'язково.
PCIe 5.0
Підтримка PCI Express 5.0 для відеокарти й накопичувача. Практична цінність сьогодні помірна, але це саме той запас, який робить платформу актуальною завтра.
Пам'ять: офіційні 5600 і реальний оптимум
Офіційна підтримка — DDR5-5600, двоканальний режим, максимальний обсяг до 192 ГБ. Є підтримка ECC (за умови підтримки з боку материнської плати).
Практична порада
Офіційна специфікація і оптимальна конфігурація — не одне й те саме. Для платформи AM5 найкращий баланс дає комплект DDR5-6000 із таймінгами CL30 і профілем EXPO. Причина технічна: на цій частоті контролер пам'яті працює в синхронному режимі (FCLK 1:1), що мінімізує затримки. Швидша пам'ять — 6400 і вище — часто переводить контролер у асинхронний режим і може виявитися повільнішою в іграх, попри більші цифри в назві.
Оптимальний обсяг для збірки 2026 року — 32 ГБ (2×16). Два модулі краще за чотири: із двома контролер тримає вищі частоти стабільніше.
Вбудована графіка: маленька, але дуже корисна
Ryzen 7 9700X має інтегроване графічне ядро AMD Radeon Graphics на архітектурі RDNA 2 — два обчислювальні блоки, 128 шейдерів. Для ігор цього замало, і це нормально: воно призначене не для цього.
Навіщо воно насправді потрібне:
- діагностика — якщо відеокарта вийде з ладу, ви зможете запустити систему й побачити зображення, а не гадати, що зламалося;
- збірка без відеокарти — можна зібрати й налаштувати ПК, а GPU докупити пізніше;
- офісна станція — для роботи з документами, браузером і відео дискретна карта взагалі не потрібна;
- апаратне декодування відео — розвантажує систему при перегляді.
Охолодження: що потрібно
Кулер у комплект не входить
Це стосується як Tray-версії, так і коробкової: у роздрібного 9700X кулера теж немає (в артикулі коробкової версії стоїть позначка WOF — Without Fan). Тож охолодження в будь-якому разі купується окремо.
Що обрати
- Для режиму 65 Вт достатньо якісної однобаштової повітряної системи середнього класу. Процесор холодний, запас великий.
- Для режиму 105 Вт або розгону варто взяти двобаштовий кулер або СРО на 240 мм.
- Максимальна робоча температура кристала — 95 °C; це штатне значення для Zen 5, а не ознака проблеми: процесор просто працює до теплового ліміту, утримуючи максимальну частоту.
Для яких задач підходить
Ігри
Вісім швидких ядер Zen 5 — більш ніж достатньо для будь-якої сучасної гри. У парі з відеокартою середнього й високого класу процесор не стане обмежувачем у роздільній здатності 1440p і 4K.
Готові збірки з нашого каталогу:
- бюджетна й енергоефективна — з XFX Mercury RX 9060 XT 16GB для 1080p і 1440p;
- компактна — з Sapphire RX 9070 Pulse 16GB для 1440p і 4K;
- продуктивна — з XFX RX 9070 Swift 16GB із заводським розгоном.
Стрімінг
16 потоків дозволяють одночасно грати й транслювати без просідань. Кодування можна віддати відеокарті (AV1 на RDNA 4), лишивши процесор для гри.
Робота з контентом
Монтаж відео, обробка фото, 3D-моделювання, компіляція коду — у цих сценаріях є сенс увімкнути режим 105 Вт.
Робоча й домашня станція
Низьке енергоспоживання, тиха робота, вбудована графіка — вдалий вибір для тихого ПК, який працює цілодобово.
Ryzen 7 9700X чи X3D-версія: як обрати
Найчастіше питання при купівлі. Коротко й без маркетингу:
- Ryzen 7 9700X — збалансована модель. Вищі базові частоти, нижче тепловиділення, дешевша. Оптимальна, якщо ви і граєте, і працюєте, або граєте в роздільній здатності 1440p та 4K, де основне навантаження лягає на відеокарту.
- Моделі з приставкою X3D мають додатковий обсяг кеш-пам'яті (3D V-Cache). Він дає суттєвий приріст саме в іграх, і саме в роздільній здатності 1080p, де процесор є вузьким місцем. Коштують помітно дорожче, у робочих задачах перевага мінімальна або відсутня.
Просте правило: якщо ви граєте у 1080p на високій частоті оновлення й цінуєте кожен кадр — розгляньте X3D. У решті сценаріїв 9700X дасть кращу віддачу на витрачену гривню.
Що означає «Tray» і чи варто цього боятися
Артикул 100-000001404 — це Tray (OEM) версія.
Що це: процесор постачається без роздрібної коробки. Сам кристал, характеристики, частоти та якість — повністю ідентичні роздрібній версії. Це той самий процесор із того самого конвеєра.
Головне, що варто знати: роздрібна версія 9700X має артикул 100-100001404WOF, де WOF розшифровується як Without Fan — кулера в ній теж немає. Тобто різниця між Tray і Box зводиться до картонної коробки та каналу гарантійного обслуговування. Жодної практичної переваги коробкова версія в цьому конкретному випадку не дає.
На що звернути увагу: гарантію на Tray-процесори надає продавець. Термін вказано в характеристиках на цій сторінці.
Купити AMD Ryzen 7 9700X у Києві та по Україні
- 🏬 Київ — самовивіз і адресна доставка;
- 🚚 Уся Україна — Нова Пошта, Укрпошта та кур'єрські служби: Львів, Харків, Одеса, Дніпро, Запоріжжя, Вінниця, Івано-Франківськ, Полтава, Чернівці й інші міста. Умови — на сторінці доставки;
- 🛡️ Офіційна гарантія — сертифікований товар;
- 💳 Оплата частинами — розстрочка від ПУМБ без переплат;
- 🧑🔧 Допомога зі збіркою — перевіримо сумісність із вашою материнською платою, підберемо пам'ять, охолодження та блок живлення;
- 🏢 Опт і B2B — окремі умови для збирачів ПК та компаній.
Збираєте ПК із нуля? Напишіть через контакти — складемо конфігурацію під ваш бюджет і задачі. Дивіться також відеокарти, корпуси ПК та монітори.
FAQ — часті запитання
Чи входить кулер у комплект?
Ні. Причому це стосується і Tray-версії, і роздрібної: коробковий 9700X має артикул із позначкою WOF (Without Fan), тобто теж постачається без охолодження. Кулер купується окремо в будь-якому випадку. Для режиму 65 Вт вистачить якісної однобаштової повітряної системи середнього класу.
Чим Tray відрізняється від Box?
Тільки упаковкою та каналом гарантії. Сам процесор ідентичний за характеристиками, частотами та якістю. Оскільки в коробкову версію цієї моделі кулер теж не входить, практичної різниці для покупця фактично немає — а Tray дешевший.
Що це за режим 105 Вт і як його увімкнути?
Оновленням мікрокоду AMD додала до 9700X можливість працювати з теплопакетом 105 Вт замість стандартних 65 Вт. Вмикається в BIOS материнської плати (зазвичай через налаштування TDP або PBO). Дає приріст у багатопотокових задачах — рендерингу, кодуванні відео, компіляції. В іграх різниця мінімальна. Переконайтеся, що BIOS оновлено до актуальної версії, і подбайте про достатнє охолодження.
Яку пам'ять взяти?
Офіційна підтримка — DDR5-5600, але оптимум для платформи AM5 — комплект DDR5-6000 CL30 із профілем EXPO. На цій частоті контролер пам'яті працює в синхронному режимі, що мінімізує затримки. Швидша пам'ять може виявитися повільнішою в іграх. Оптимальний обсяг — 32 ГБ у вигляді двох модулів по 16 ГБ.
Яка материнська плата потрібна?
Будь-яка на сокеті AM5: чипсети A620, B650, B650E, X670, X670E, B840, B850, X870, X870E. Для більшості збірок оптимальні B650 або B850. На платах, випущених до виходу серії 9000, потрібно оновити BIOS — інакше процесор не запуститься.
Чи є вбудована графіка?
Так, AMD Radeon Graphics на архітектурі RDNA 2 (2 обчислювальні блоки). Для ігор вона не призначена, але дозволяє запустити й діагностувати систему без відеокарти, зібрати ПК до купівлі GPU або використати комп'ютер як офісну станцію.
9700X чи модель із 3D V-Cache?
Залежить від сценарію. X3D-версії дають суттєвий приріст в іграх у роздільній здатності 1080p, де процесор є вузьким місцем, але коштують значно дорожче й майже не виграють у робочих задачах. 9700X — збалансований вибір для тих, хто і грає, і працює, а також для гри у 1440p та 4K, де основне навантаження припадає на відеокарту.
Наскільки гарячий цей процесор?
За теплопакета 65 Вт — дуже помірно. Максимальна штатна температура кристала — 95 °C, і досягнення цієї позначки під навантаженням не є проблемою: Zen 5 спроєктований працювати до теплового ліміту, утримуючи максимальну частоту. Якщо хочеться нижчих температур, скористайтеся Curve Optimizer для андервольтингу.
Чи потрібен потужний блок живлення?
Сам процесор споживає небагато. Загальна потужність визначається відеокартою: для збірки з RX 9060 XT достатньо 550 Вт, для RX 9070 — від 650–750 Вт. Підібрати можна в розділі блоків живлення або звернувшись до нашого менеджера.